Wędrujący Aśram – 4 dni w Tu i Teraz.

W terminie 11.07.2024 - 14.07.2024 w miejscu Świetlica Leśna (zaczynamy o 15:00). W celu zarezerwowania miejsca lub jeśli masz dodatkowe pytania pisz śmiało na mój adres wedrujacyasram@gmail.com.

Wędrujący Aśram - 4 dni w Tu i Teraz.

W szalonym czasie wakacyjnym, pośród buzujących festiwali – zapraszam Cię do zatrzymania się i skierowania uwagi w głąb siebie.

Wędrujący Aśram wydarza się po raz drugi. Tym razem w przestrzeni przyrody. Naszym domem będzie las, łąka, góry. Zajęcia odbywają się w sali w kopule ( w której możliwy jest też nocleg) lub w plenerze, mieszkamy pod namiotami. Wspiera nas infrastruktura siedliska Dawida Okońskiego – Świetlica Leśna.

CZYM JEST WĘDRUJĄCY AŚRAM?

✨To kilkudniowe spotkanie w przyrodzie, podczas którego tworzymy wspólnotę praktykującą uważność.
 
✨To przestrzeń wspierająca wyciszenie i zanurzenie się w sobie.
 
Aspekt żeński:
✨Podążamy za rytmem dnia wpisując się w naturalne cykle. Wzmacniamy to co nas wspiera, zrzucamy maski. Odkrywamy ruch natury w nas pozwalając na przepływ.
Aspekt męski:
✨Przewodnikiem w procesie jest mądrość i pragmatyczność jogi. Wszystkich jej elementów – nie tylko tych związanych z ćwiczeniami fizycznymi. W zgodzie z rytmem naturalnym – nadajemy spokojny ton i dyscyplinę naszym działaniom. Praktykujemy bycie w Tu i Teraz.

FILARY WĘDRUJĄCEGO AŚRAMU

Praktyka
– Codziennie praktykujemy jogę – świadomy ruch – asany, pranajamę oraz medytację.

Krąg
– Codziennie spotykamy się w kręgu. Wzór spotkania w otwartości i szczerości wobec siebie i innych uczestników. Uniwersalna mądrość tradycji rdzennych Amerykanów uczy słuchać i pozwala poczuć się usłyszanym.

Żywioły
– Zapraszamy doświadczanie żywiołów – OGNISKO – STRUMIEŃ – POWIETRZE – ZIEMIA – LAS

Przewodnictwo mistrzów
– Wspieramy się mądrością pochodzącą z oryginalnych przekazów mistrzów – Swami Sivananda, Vanda Scaravelli i innych.

Śpiew
– Zapraszamy przestrzeń otwarcia głosu – wspólnego muzykowania oraz śpiewu.

Cisza
– Zapraszamy doświadczenie ciszy w codziennym byciu.

Żywność
– Świadomie uczestniczymy w przygotowaniu posiłków, które spożywamy w ciszy, praktykując wdzięczność. Żywność będzie czysta – tylko z ekologicznych źródeł.

Oczyszczenie
– Sauna, zimna kąpiel, ruch naturalny, czysta dieta, wypuszczenie napięć – oczyszczenie.

W trakcie wydarzenia obowiązuje zasada wolności od używek. Nie pijemy alkoholu ani kawy, nie palimy tytoniu, nie przyjmujemy środków zmieniających świadomość.

JOGA

Każdy dzień zaczniemy od medytacji i jogi z Janem, która stworzy fundament i strukturę do dalszej praktyki. Ugruntujemy się i ukorzenimy, jednocześnie rozpuszczając napięcia w ciele i umyśle. Naszym sojusznikiem uczynimy grawitację. Nauczymy się korzystać z niej i czerpać wsparcie od Ziemi. Poszukamy w sobie mocy i łagodności. Odetchniemy.
Poznamy ćwiczenia świadomego oddechu, sposoby na zrelaksowanie, wzmocnienie i łagodne rozciągnięcie ciała. Joga to przede wszystkim czas na głęboką regenerację, zaprzyjaźnienie się z własnym ciałem i uspokojenie rozbieganego umysłu. Praktykę zaczynamy od przywracania oddechowi naturalnego rytmu. Podczas zajęć powstają warunki do nawiązania świadomego kontaktu z ciałem, umysłem i wewnętrzną obecnością. Odbywa się to poprzez wyciszenie myśli, odpuszczenie napięć, świadomy oddech, relaksację i fizyczną praktykę pozycji jogi – asan. W efekcie nasz organizm dostraja się do swojego naturalnego stanu. Umysł jest spokojniejszy i bardziej skoncentrowany. Ciało jest sprawniejsze, zdrowsze, zrelaksowane.

Z kim?

Janek Szpil – Joga Jana prowadzę zajęcia jogi od 2008 roku. Moja praktyka wywodzi się z tradycyjnej metody Sivananda (kurs nauczycielski Sivananda Yoga Vedanta TTC 2007). Przez 7 lat byłem związany z krakowskim centrum Sivananda Yoga Vedanta, skąd wyniosłem strukturę klasycznej jogi czerpiąc wiedzę od Apoloni Rdzanek i Swamiego Atmaramanandy. Podróżuję po Krakowie i po świecie poszukując, doświadczając, inspirując się różnymi stylami jogi i współczesnymi metodami świadomego ruchu. Sprawdzam na sobie i integruję różne podejścia do ruchu, oddechu, medytacji, relaksacji. Zachwycam się odkrywaniem jednego źródła w nich wszystkich. Od 2016 organizuję wyjazdy „Joga Reset”. W latach 2018 – 21 asystowałem Marcinowi Poćwiardowskiemu w prowadzeniu warsztatów dla mężczyzn metodą Lowena. Moją interpretację jogi, która żywo ewoluuje wraz ze mną przekazuję poprzez autorski sposób prowadzenia zajęć. W jodze interesuje mnie zwyczajność i piękno prostoty. Wszystko czego potrzebujemy, aby poczuć się lepiej to oddychać, być uważnym i czułym dla siebie. Za tym idzie reszta: wzmocnienie i usprawnienie ciała, uspokojenie i skoncentrowanie umysłu, lepszy kontakt ze sobą, z innymi, ze światem.

Dla kogo?

Stopień zaawansowania w jodze nie ma znaczenia. Wyjazd jest otwarty dla zupełnie początkujących. Tak, możesz być nierozciągnięta/y.
Naszą intencją jest pogłębienie doświadczenia jogi w różnych wymiarach nie tylko fizycznym. Przede wszystkim jako praktyka obecności dążącej do uniwersalnej harmonii i jedności. Jest to więc też oferta dla osób, które praktykują jogę, ale szukają kolejnego kroku na tej ścieżce.

Czas

Zaczynamy w czwartek (11.07.24) o 15:00 a kończymy w niedzielę (14.07.24) około 16:00.

Gdzie i dojazd

Świetlica Leśna (w miejscowości Pewel Wielka) rodzące się siedlisko tworzone w duchu permakultury. Manifestacja nowego paradygmatu współistnienia człowieka i natury w harmonii.

Warunki:

  • własny namiot lub inny „obóz”, który sobie stworzysz
  •  możliwość noclegu pod kopułą – pisz w mailu
  • toaleta typy „wychodek”
  • łazienka z prysznicem
  • sauna leśna

Co zjem?

WEGAN. Będziemy korzystać wyłącznie z jedzenia czystego ekologicznie. Produkty z Krakowskiej Farmy Miejskiej i z certyfikowanych źródeł ekologicznych. Posiłki przygotowujemy wspólnie pod okiem mistrza świadomego jedzenia, który zadba o to żeby było smacznie i odżywczo, a każdy posiłek będzie poprzedzony praktyką dziękczynienia.

JAE VAN WIJNGAARDEN – mistrz kuchni roślinnej.

Od 5-ciu lat zgłębiam jej tajniki, z potrzeby serca i szacunku do życia wszystkich istot na naszej planecie. Na Wędrującym Aśramie zadbam o jakość i koordynację przyrządzanych posiłków. Dzięki czemu będziemy mogli wspólnie nauczyć się czegoś i zainspirować.
Dodatkowo, prowadzona praktyka uważności podczas spożywania posiłków będzie świetną okazją do głębszego doświadczenia jedzenia. Nasza uważność podczas jedzenia uświęca świątynię w której żyjemy – nasze ciało fizyczne. Dając przestrzeń do odczuwania w pełni wszystkimi zmysłami, ofiarowujemy ciału szacunek. Dzięki temu ono może odwdzięczyć się nam zdrowym funkcjonowaniem i pełnią energii.

Rezerwacja

Udział rezerwuje pokrycie kosztów wynajmu miejsca i składka na jedzenie w wysokości 500zł.

W celu zarezerwowania miejsca proszę o maila na adres wedrujacyasram@gmail.com.

Więcej informacji:
Jan – 501 617 338

WIDZĘ CIĘ.